W ramach akcji Dzień Dawcy czyli studenci w walce przeciw białaczce, która odbyła się po raz pierwszy w Nowym Sączu 17 listopada 2009 w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University z inicjatywy sądeckich studentów, do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego zarejestrowało się 825 osób. Były to głównie młode osoby, co oznacza, że pozostaną w bazie potencjalnych dawców przez długi czas.
Miło jest myśleć o naszej akcji jako o akcji, która uratuje czyjeś życie. Ze statystyk wynika, że 5 na 100 zarejestrowanych w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego osób w przeciągu najbliższych 10 lat zostanie poproszona o zostanie dawcą szpiku. To oznacza, że z 825 zarejestrowanych wczoraj osób, około 41 osób prawdopodobnie zostanie dawcami i tym samym może uratować 41 ludźkich istnień! Taki wynik uważamy za WIELKI sukces.
Do pobieranie krwi podczas Dnia Dawcy zgłosiło się w ramach wolontariatu ponad 20 pań pielęgniarek (Kryspina Majerska, Aneta Niedzielska, Katarzyna Pasiut, Małgorzata Zielińska Piekarz, Iwona Oracz, Renata Janur, Agata Skrzypiec, Iwona Piotrowska, Teresa Lesniak, Teresa Majerska, Ewa Zoń, Marta Łęczycka, Lucyna Głowacka, Bogumiła Zasadny, Beata Leśniak, Agata Bułat-Susak, Teresa Olszowska). Dziękujemy Paniom za czas i mozolną pracę.
W organizacji Dnia Dawcy wzięło udział 30 wolontariuszy-studentów, w tym całe Koło Naukowe z Instytutu Zdrowia z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy za ich ciężką pracę. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Doroty Ogonowskiej, która zachęciła swoich studentów z Instytutu Zdrowia do przyłączenia się do akcji oraz sama została potencjalnym dawcą szpiku.
Starostwo Powiatowe, jeden z naszych patronów, pokryło koszt wynajęcia karetki i drużyny ratowniczej, która czuwała nad bezpieczeństwem akcji. Panom ratownikom serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy (ratownicy: Łukasz Puchała, Wisław Szkaradek).
Kolejną osobą, bez której ta akcja nie mogłaby się odbyć była lek. med. Anna Węgrzyńska. Pni Ania została poproszona o czuwanie nad bezpieczeństwem akcji dzień przed nią i bez wahania zgodziła się w ramach wolontariatu w niej pomóc.
Dzień Dawcy uświetnili swoją obecnością sądeccy muzycy. O godzinie 11:30 występ dała grupa rockowa WALKMAN TRIO, który tworzą uczniowie sądeckich liceów: Marcin Piotrowicz, Krzysztof Głuc, Patryk Kmiecik. Dziękujemy wszystkim muzykom za występy.
Organizacja Dnia Dawcy w Nowym Sączy była możliwa dzięki fundacji DKMS Polska (Polska Baza Komórek Macierzystych). W Dniu Dawcy do Nowego Sącza przyjechali przedstawiciele fundacji DKMS Polska. Wszyscy byli pod wrażeniem organizacji tego wydarzenia przez studentów Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University.
O godzinie 13:30 Koło Naukowe z Instytutu Zdrowia z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dało pokaz pierwszej pomocy. Dziękujemy im serdecznie za tą pouczającą lekcję.
O godzinie 16:00 rozpoczęła się aukcja charytatywna, z której całkowity dochód został przekazany na rzecz fundacji DKMS Polska. Na aukcji licytowane były następujące przedmioty:
1. Ceramiczna praca z Pałacu Młodzieży autorstwa Eweliny Rzepki – sprzedana za 100 pln
2. Ceramiczna praca z Pałacu Młodzieży autorstwa Eweliny Rzepki – sprzedana za 60 pln
3. Grafika z Pałacu Młodzieży autorstwa Magdy Najbar – sprzedana za 50 pln
4. Grafika z Pałacu Młodzieży autorstwa Justyny Miareckiej – sprzedana za 40 pln
5. Piłka z autografami piłkarzy Sandecji – sprzedana za 100 pln
6. Koszulka Korony Kielce z autografami drużyny – zostanie sprzedana w późniejszym terminie na Allegro
7. Album fotograficzny pt „Święto Dzieci Gór” – sprzedany za 70 pln
8. Album fotograficzy autorstwa Piotra Droździka – sprzedany za 100 pln
9. Zdjęcie autorstwa Piotra Droździka – zostanie zlicytowane w późniejszym terminie w domu aukcyjnym DESA UNICUM, w którym dyrektorem zarządzającym jest jeden z absolwentów WSB-NLU.
10. Rzeźba autorstwa Karola Gosienicy – Szostaka – sprzedana za 400 pln
11. Kilim ofiarowany przez Jacka Leśkowa – sprzedany Panu Prezydentowi Krzysztofowi Pawłowskiemu za 550 PLN, Pan Pawłowski licytował się ze swoją własną żoną
12. Pamiątka z Peru Andrzeja Bulzaka – nie sprzedana na aukcji, zostanie sprzedana w późniejszym terminie przez Allegro
13. Obraz Władysławy Iwańskiej – sprzedany za 500 pln
14. Rysunek prof. Andrzeja Szarka – sprzedany za 650 pln
15. Srebrny Dukat podarowany przez Ryszarda Nowaka – nie został sprzedany na naszej aukcji, zostanie sprzedane w późniejszym terminie w domu aukcyjnym DESA UNICUM
16. 25-letnie wino sporządzone przez Prezydenta WSB-NLU Krzysztofa Pawłowskiego – sprzedane za 350 pln
17. Pióro Prezydenta RP – nie zostało sprzedane na naszej aukcji, zostanie sprzedane w późniejszym terminie w domu aukcyjnym DESA UNICUM.
Wszystkim przybyłym na aukcję, artystom, którzy podarowali na aukcje swoje prace, w szczególności profesorowi Andrzejowi Szarkowi oraz młodym artystom z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu oraz wszystkim ofiarodawcom przedmiotów na aukcję serdecznie dziękujemy.
Chcieliśmy również podziękować sądeckiemu przedsiębiorcy Panu Andrzejowi Wiśniowskiemu za udział w aukcji charytatywnej. Jako jedyny z zaproszonych sądeckich przedsiębiorców, to właśnie Pan Wiśniowski wziął udział w naszej aukcji. Pan Wiśniowski wylicytował obraz Pana Andrzeja Szarka oraz album album fotograficzny autorstwa Piora Droździka.
Gorące podziękowanie kierujemy również do o. Roberta Więcka, który nie tylko objął patronat duchowy nad akcją, ale sam również zarejestrował się w bazie potencjalnych dawców.
Dziękujemy również wszystkim patronatom honorowym naszej akcji, którymi byli: Prezydent miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, Starosta Nowosądecki Jan Golonka, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu prof. dr hab. inż. Zbigniew Ślipek. Prezydent i Założyciel Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University dr Krzysztof Pawłowski oraz Rektor Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University dr Andrzej Bulzak.
Dziękujemy również dziekanom i wykładowcom WSB-NLU i PWSZ, którzy wsparli naszą akcja oraz motywowali młodzież do rejestracji w bazie potencjalnych dawców poprzez własny przykład.
Szczególne podziękowanie kierujemy do Pani Alicji Sokulskiej-Wieloch (biorcy szpiku kostnego od swego brata) Pana Bogusława Sokulskiego (dawcy szpiku dla swojej siostry) oraz Pana Jacka Leśkowa (który kilkanaście lat temu sam przeszedł przeszczep szpiku w USA), którzy podczas trwania oraz przygotowań do akcji Dzień Dawcy wspierali nas w naszych działaniach oraz byli gośćmi specjalnymi na naszych spotkaniach informacyjnych.
Podziękowanie kierujemy również do Fundacji Młodzież Edukacja Przyszłość, która pomogła nam w zorganizowaniu prelekcji na temat białaczki i rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego w regionalnych szkołach średnich i technikach.
Dziękujemy także dyrekcji i pracownikom szkół, w których odbyły się spotkania z młodzieżą na temat białaczki, za umożliwienie nam tych spotkań.
Chcieliśmy podziękować także naszym sponsorom. Należy tu wyszczególnić pomoc firmy Piwniczanka, Tymbark oraz restauracji Ratuszowa, kawiarni Złoty Index, pizzerii Gondola, Rapsodia i LaRocca.
Nie sposób jest wymienić z imienia wszystkich dobroczyńców akcji Dzień Dawcy. Akcja była wysiłkiem zbiorowym sądeckich studentów, uczniów liceów, wykładowców, władz miasta i powiatu, służb medycznych, sponsorów oraz firm, które pomogły nam zorganizować catering. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc i pozytywne nastawienie do naszej akcji.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji oraz pomoc i zaangażowanie przy jej organizacji. Dziękujemy Wam z całego serca za wspaniałą współpracę w imię szlachetnego celu!
Z poważaniem,
Organizatorzy akcji Dzień Dawcy czyli Studenci w walce przeciw białaczce.
czwartek, 19 listopada 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz