Fundacja DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych), która zajmuje się zbieraniem danych o potencjalnych dawcach szpiku kostnego oraz wyszukiwaniem dawców dla potrzebujących pomocy pacjentów, przyszła Tomaszowi Oćwieji z pomocą w zorganizowaniu akcji Dzień Dawcy zorganizowanej pod hasłem "Studenci przeciw białaczce" w Nowym Sączu.
DKMS Polska zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non-profit. Fundatorem jest DKMS Niemcy. DKMS Polska otrzymuje wsparcie oraz bazuje na doświadczeniu DKMS Niemcy. Aby wygrać walkę przeciw białaczce, niezwykle ważni na tej wojnie są również partnerzy. Dlatego DKMS Polska współpracuje z Fundacją Urszuli Jaworskiej. Założycielka tej fundacji była chora na białaczkę i wraz ze swoja rodziną bardzo potrzebowała wsparcia. Od 1997 roku prowadzi fundację, która pomaga chorym i ich rodzinom walczyć z białaczką i innymi nowotworami.
Kiedy w 1991 roku na białaczkę zachorowała Methild Harf, jej rodzina chciała zrobić wszystko, aby ją uratować. Jedyną szansą był przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Niestety w tym czasie w Niemczech zarejestrowanych było tylko 3000 niespokrewnionych dawców szpiku kostnego. Dlatego rodzina podjęła działania, które mogły pomóc uratować to jedno życie. W ten sposób z prywatnej inicjatywy dr Petera Harfa oraz lekarza prowadzącego Panią Methild Harf, Prof. Dr. Gerharda Ehningera, 28 maja 1991 roku powstała Fundacja DKMS.
W ciągu 17 lat DKMS rozwinął się w największą na świecie bazę dawców komórek macierzystych (ponad 1 835 000 zarejestrowanych dawców, styczeń 2009) potocznie nazywanych dawcami szpiku kostnego. W ciągu 17 lat ponad 16 368 dawców zarejestrowanych w DKMS oddając swoje komórki macierzyste, uratowało życie chorym na białaczkę. W 2008 roku DKMS przebadał ponad 200 000 nowych dawców. W tym samym roku w Niemczech dokonano 2904 przeszczepów komórek macierzystych od niespokrewnionych dawców. Również w roku 2008, 61 dawców zarejestrowanych w DKMS Niemcy oddało swoje komórki macierzyste pacjentom w Polsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz